TERAPIE

Pracujeme s dětmi a rodinami. Máme dlouholetou zkušenost v oblasti dotykové terapie, terapie hrou, individuální terapie zaměřená na problémy dětí i dospělých a poskytujeme DDP (dyadickou vývojovou terapii), která pracuje s vývojovým traumatem dětí.

Dotyková terapie

Jedná se o velmi krásnou, jednoduchou a účinnou dovednost, kterou se vy jako rodiče můžete naučit a přinést si tak do vašeho společného života příjemné chvíle s dotykem, díky nimž budete uspokojovat nejen potřeby vašeho dítěte, ale také svoje. Jaké? Je to zejména hluboká potřeba dotyku, lásky, přijetí, vzájemnosti a také poznání svého těla a sebe sama. Budete mít díky ní možnost poznávat se navzájem, navnímat se, načíst potřebné signály, respektovat se a otevřít se jeden druhému skrze doteku kůže na kůži. Právě dotyková terapie je bezpečným a laskavým způsobem, jak můžete sobě i vašemu dítěti potřebu dotyku naplňovat a naučit jej i do budoucna, že díky láskyplnému a bezpečnému dotyku se může cítit být milované, uvolněné, a tak, že je s ním vše v naprostém pořádku.

Terapie hrou

Terapie hrou vychází z myšlenky, že každé dítě má vrozenou schopnost zkoumat a zpracovávat své pocity a prožitky prostřednictvím hry, protože hra je pro dítě jednou z nejvíce přirozených činností i nejsnazším způsobem komunikace. V průběhu terapie hrou je dítěti poskytnut bezpečný prostor, ve kterém může svým vlastním tempem a způsobem prozkoumávat všechny minulé i současné události, které negativně ovlivňují jeho současný život. Díky terapii hrou se dítě může vyrovnat s náročnými zážitky, znovu si přehrát prožité problémy, v bezpečném a nehodnotícím prostředí odreagovat strach, smutek či vztek.

Terapeutické rodičovství

Terapeutické rodičovství je specifický výchovný styl, který umožňuje léčbu vývojového traumatu a potíží přijatých dětí se zdravým citovým navázáním na pečující osobu. Vychází z nejnovějších poznatků neurobiologie a je postaveno na základech terapie DDP (Dyadická vývojová terapie). Hlavním principem terapeutického rodičovství je princip PACE – zkratka anglických slov, které je možné přeložit jako hravost, přijetí, zvědavost a empatie.

Za těmito jednotlivými slovy se skrývá způsob výchovy, který zahrnuje porozumění chování přijatého dítěte, řešení problematických situací s dítětem v rodině a ve škole a postupné budování zdravého citového pouta mezi pečující osobou a dítětem. Přístup terapeutického rodičovství má dítě naučit přijímat běžné limity, hranice, správně řešit konflikty, vytvářet další nové vztahy, vyrovnat se s minulostí a utvářet si pozitivní sebepojetí.

Tím, že je terapeutické rodičovství odlišné od běžného rodičovství, je doporučováno absolvovat výcvik terapeutického rodičovství, který se realizuje v naší organizaci.

Dyadická vývojová terapie

Dyadická vývojová psychoterapie (DDP) je speciálním typem rodinné terapie, který se zaměřuje na děti vyrůstající v náhradních rodinách, které zažily opuštění či ztrátu své biologické rodiny a v mnoha případech byly vystaveny zanedbávání, týrání nebo zneužívání. V prvních měsících a letech si nevytvořily jisté citové pouto k jedné blízké a bezpečné vztahové osobě a trpí poruchami attachmentu.

DDP léčí děti s poruchami attachmentu skrze blízký a bezpečný vztah. Ukazuje se však, že nestačí dítěti takový vztah pouze nabídnout. Dítě, které bylo v raném věku dlouhodobě vystaveno nějaké formě ohrožení, čímž utrpělo komplexní vývojové trauma, si vytvořilo řadu obraných mechanismů, lidí se bojí  a o blízký vztah nestojí či se mu dokonce aktivně brání. Přeučit staré, již nefunkční vzorce chování, které dítěti dnes a denně komplikují život v nové rodině, není jednoduché a rodiny proto potřebují odbornou terapeutickou pomoc.

Terapie

Terapie náctiletých při úzkosti, depresi, sebepoškozování, poruch přijmu potravy, nízké sebevědomí, smutek, deprese a hledání smyslu. 

Psychoterapie dospělých a  podpora (poruchy spánku, úzkost, bolesti, deprese, hledání smyslu, traumatizace, truchlení po ztrátě)

Párová terapie. Vhodná v partnerské krizi a nedorozumění.